Słowo o Life coachingu

Jeśli rozważasz rozpoczęcie współpracy z coachem w formie Life coachingu zastanów się „dlaczego akurat Life coaching”. Co takiego stoi za tą modną nazwą? Czy Life coach stosuje jakieś inne, wyjątkowe narzędzia pasujące tylko do Life coachingu a już niekoniecznie do coachingu biznesowego, coachingu kariery… czy jakiegokolwiek innego coachingu?

Historia prawdziwa jest taka… Coaching jest już na rynku jakiś czas. Nie wystarczy dziś powiedzieć jestem coachem i robię coaching. Coachom, podobnie jak trenerom a nawet fryzjerom potrzebna jest jakaś specjalizacja. Specjalizacja typu Life coaching jest jedną z najnaturalniejszych, przychodzi do głowy najszybciej. Life coaching dotyczy każdego klienta. Każdemu się przyda. Dotyczy każdej sfery życia klienta. Może wchodzić w każdy inny obszar.

Kiedy coach określa siebie np. mianem Coacha kariery, nazwa ta może go w pewien sposób zobowiązywać do utrzymywania coachingu blisko obszaru wyboru kariery zawodowej, poszukiwania pracy, planowania ścieżki awansów. Jeśli jednak któregoś dnia klient przychodzi na Coaching kariery i nie może się skupić na własnym awansie, bo kłóci się akurat z żoną, rozsądny coach nie będzie na siłę ciągnął sesji w stronę tematyki awansu. Pomoże klientowi rozwiązać aktualne problemy. Porozmawia o problemach w relacji z żoną. O życiu, czyli Life… i mamy Life coaching. Może się to wiązać z pewną rozbieżnością między tym, jak „zatytułowany” jest coaching a tym, co zawiera.

Coaching jest holistyczny. Podchodzi do człowieka jako do pewnej całości. Nie może oddzielać całkowicie kariery zawodowej człowieka od jego życia rodzinnego. Wszelkie takie podziały przeprowadzane na siłę będą sztuczne i będą działały raczej na szkodę procesu coachingowego. Dopóki klient nie przepracuje spraw związanych z domową kłótnią, nie będzie mógł się skupić na tym, co w pracy.

Prowadząc Life coaching, coach ma trochę wygodniej. O czymkolwiek powie klient, jakikolwiek temat poruszy, będzie to przecież dotyczyło jego życia. Na Life coachingu pojawi się więc coaching businessowy, coaching relacji, coaching kariery, coaching stylu, coaching gotowania i prasowania. I wszystko jest ok. Wszystko jest zgodne z umową coachingową.

Life coaching nie jest więc coachingiem innym gatunkowo. Nie posługuje się innymi metodami, ani nie ma swojej wyjątkowej specyfiki przebiegu sesji. Można o nim powiedzieć, że jest z natury najbardziej szeroko zakrojony, na całe życie klienta. Żadnego obszaru nie wyklucza i nie musi się trzymać w ścisłych ryzach tematu.

Każdy coaching jest trochę Life coachingiem, bo każdy jest coachingiem.