Skype coaching

Rozmowa z coachem przez Skype jest świetną alternatywą dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na dojazdy, mieszkają daleko od swojego coacha, lub po prostu chcą zaoszczędzić.

Aby porozmawiać z Coachem na Skype, wystarczy komputer z internetem.  Nie trzeba nawet mieć kamerki. Wystarczy głos.

Tradycyjna sesja twarzą w twarz wiąże się z dojazdem do miejsca spotkania. Z domu trzeba wyjść wcześniej. Przebijać się przez korki. Potem powrót i ta sama, często długa droga. Jest wiele typów klientów, którzy wolą korzystać z coachingu w zaciszu własnego domu. Mogą to być osoby prowadzące własną działalność i same ustalające sobie godziny pracy. Mogą to być osoby, które z różnych powodów nie chcą obecnie wychodzić z domu. W czasie zwolnienia lekarskiego, opiekujący się małymi dziećmi. Matki karmiące, które od jednego do drugiego płaczu dziecka mają czasem nie więcej niż godzinę lub dwie. Czasem są to osoby zapracowane, których jedyna chwila wytchnienia przypada na późne godziny wieczorne. Wolą zaszyć się w wygodnym fotelu, w domowym zaciszu, przy kubku herbaty zamiast gnać na kolejne spotkanie.

Skype coaching umożliwia szybką łączność z coachem, który mieszka daleko od nas. Może wiesz, że dobry coach prowadzi coachingi w Warszawie, ale dojeżdżanie do niego ze Szczecina byłoby trochę karkołomne? Skype coaching świetnie trafia w te potrzeby. Jednym kliknięciem pozwala pokonać setki kilometrów.

Obydwa powyższe akapity dotyczą także coacha. On też oszczędza czas i pieniądze korzystając ze Skype.  A jeśli on oszczędza czas, to jest skłonny tego typu coaching poprowadzić taniej niż zwyczajne spotkanie.

Skype coaching to także większa prywatność sesji. Nikt nie widzi, że spotykasz się z coachem, nikt nie widzi, że sesja wywołała twoje wzruszenie. Że płakałeś. Wyłączasz laptop i pozostajesz sam ze swoimi myślami i emocjami. Bezpiecznie. Intymnie. Nawet coach nie musi wiedzieć jak wyglądasz. Da się to nawet tak zorganizować, żeby nie wiedział, jak się nazywasz.

Dodatkowy plus coachingu na Skype to fakt, że wcale nie musi być on prowadzony z wizją poprzez kamerki. Nie musisz się myć, malować i czesać. Możesz rozmawiać w piżamie albo w szlafroku. Może to brzmieć śmiesznie ale wiele osób korzysta z coachingu, żeby poukładać swój dzień i swoje życie. Bywają na różnych etapach niepoukładania.
Pozostaje jeszcze kwestia jakości takiej usługi.

Czy Skype coaching może być równie dobry i skuteczny jak klasyczne spotkanie coachingowe?

Zdecydowanie tak. Obawę może budzić fakt, że podczas Skype coachingu bez wizji traci się całą mowę niewerbalną. Coach nie może obserwować mimiki klienta, jego gestów, ruchów. Dobremu coachowi wystarczy sam głos. Powiem więcej. Mimika, gesty, ruchy i wygląd klienta mogą być nawet przeszkodą w głębokim zrozumieniu słów klienta. Coach pracuje przede wszystkim słuchem. Wyćwiczone ucho coacha potrafi usłyszeć w głosie emocje i prawdziwe znaczenie słów. Znacząca jest zmiana tonu, natężenie głosu, pauzy w wypowiedzi. Zauważam nawet, że coaching na Skype bywa głębszy niż w realu. Klientowi łatwiej się otworzyć. Łatwiej poczuć się bezpiecznie… bo przecież jest sam w swoim pokoju, w swoim domu. Sam ze sobą i z głosem z laptopa. To co udaje się osiągnąć na sesji Skype coachingu czasem wymaga trzech klasycznych spotkań.

Sprawdź sam…  Usłyszmy się.
Więcej: o coachingu